Zjawisko Shimmy - dlaczego niezbędny jest amortyzator skrętu??>

Na motocyklistów czyhają podczas jazdy liczne pułapki. Jedną z nich jest zjawisko Shimmy, które może przebiegać bardzo łagodnie, jak i przyczyniać się od zaistnienia wielu groźnych sytuacji.

Czym jest zjawisko Shimmy?

Znane wśród motocyklistów zjawisko Shimmy. Polega ono na tym, że przednie koło wpada w niebezpieczne dla kierującego jednośladem wibracje, powodujące szybkie i niekontrolowane ruchu kierownicy. Shimmy może przebiegać delikatnie, powodując u kierującego jedynie chwilę strachu, niestety jednak w niektórych przypadkach może przyczynić się do zaistnienia wypadku. Dlatego warto zainwestować, dla własnego komfortu w amortyzator skrętu. To dodatkowe wyposażenie motocykla, bowiem niewielu producentów dba o to, by taki amortyzator fabrycznie stał się częścią jednośladu.

Jakie są przyczyny występowania zjawiska Shimmy?

Powodów pojawiania się tego zjawiska może być kilka:

- przejazd przez nierówność ze stosunkowo dużą prędkością (gdyby motor posiadał amortyzator skrętu, nierówność nie byłaby przez niego zbytnio odczuwana),

- schodzenie z gumy, choć czynność ta dla wielu motocyklistów jest ogromną frajdą,

- hamowanie i zgubienie przyczepności przedniej opony.

Jak zapobiegać powstawaniu Shimmy?

Najlepszym i jak się okazje najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie występowaniu tego zjawiska (oczywiście przy wykluczeniu, że za zjawiskiem Shimmy stać mogą jakieś techniczne problemy) jest wyposażenie jednośladu w amortyzator skrętu.

Tags: