Dodatkowe części samochodowe - haki holownicze?>

Układ holowniczy

Samochody osobowe nie muszą być wykorzystywane wyłącznie do transportu ludzi. Czasem wystarczy jedynie instalacja haka holowniczego i zakup odpowiedniej przyczepki, żeby bez problemu móc przewozić większe gabarytowo towary na większe odległości.

Haki holownicze, które możemy zakupić mogą być różnych rodzajów. Wyróżnić możemy haki z odpinaną kulą, którą w dowolnym momencie możemy zdjąć lub założyć, haki przytwierdzone na stałe, a także haki automatyczne, które zazwyczaj są montowane już na etapie fabrycznym, ich instalacja po zakupie auta jest dość pracochłonna i droga. Haki automatyczne możemy wysunąć w razie potrzeby oraz schować automatycznie po skorzystaniu z nich. Jest to wygodne, jednak niewielu kierowców może sobie pozwolić na takie udogodnienie, dlatego tez najczęściej wybierane są haki holownicze innych typów - haki montowane na stałe oraz haki kulkowe, które można samodzielnie wymontować (manualnie).

Jeśli chodzi o instalację haków to niestety nie jest to łatwe zadanie. Wymaga ono specjalistycznego sprzętu oraz wiedzy w jaki sposób zamontować hak w konkretnym modelu samochodu. Dlatego też montaż haka najczęściej powierza się specjalistom w odpowiednio przygotowanych warsztatach mechanicznych. Również sam wybór haka holowniczego uzależniony jest od konkretnego modelu auta, dlatego też powinniśmy w pierwszym rzędzie zorientować się jaki rodzaj haka będzie kompatybilny z naszym modelem samochodu.