Hamulce tarczowe i kwestie bezpieczeństwa?>

Układ hamulcowy

Hamulce tarczowe w autach osobowych są bardzo skuteczne i bezpieczne, nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy przywiązywać wagi do odpowiedniej jakości tarcz hamulcowych i klocków w naszym aucie. Przede wszystkim regularnie powinniśmy sprawdzać stan układu hamulcowego, nie tylko tarcz i klocków, ale również napięcie linek hamulcowych, a także stan płynu hamulcowego.

Większość kierowców nie interesuje się tym, co znajduje się pod maską ich samochodów, a wszelkie decyzje dotyczące wymiany poszczególnych części w samochodzie pozostawiają zaufanym mechanikom. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy wówczas znać się na wszystkich mechanizmach, jednak rozwiązanie to wymaga, aby regularnie dokonywać przeglądów w aucie, gdyż w trakcie użytkowania samochodu poszczególne części ulegają zużyciu. Dotyczy to zwłaszcza tarcz hamulcowych oraz klocków, które powinny być regularnie kontrolowane pod względem skuteczności i niezawodności. Należy również wiedzieć jakie tarcze i klocki hamulcowe pasują do danego modelu auta. Często nie jest łatwo określić, które klocki lub tarcze będą odpowiednie do naszego samochodu.

Część serwisów oferujących części samochodowe posiada szczegółowe rozróżnienie ze względu na modele aut, co znacznie ułatwia zakup tych właśnie części. Najlepiej jednak dokonywać wymiany klocków i tarcz mając wsparcie osoby doświadczonej w zakresie mechaniki samochodowej, gdyż wszelkie błędy czy niedopatrzenia, mogą zaważyć na bezpieczeństwie jazdy.

Tags:   Układ hamulcowy