Regularny przegląd klocków hamulcowych podstawą bezpieczeństwa?>

Układ hamulcowy Kierowcy w Polsce są zobowiązani do przeprowadzania raz w roku obowiązkowych badań technicznych pojazdu, którym chcą się poruszać po polskich drogach. Taki przegląd najczęściej obejmuje sprawdzenie świateł, zawieszenia, a także sprawności hamulców. Zwłaszcza układowi hamulcowemu powinniśmy poświęcać dużo uwagi, gdyż stanowi on centralny punkt samochodu, dzięki któremu jazda jest bezpieczna.

W skład układu hamulcowego wchodzą między innymi klocki hamulcowe oraz tarcze i to ich stan powinniśmy kontrolować regularnie (nawet częściej niż raz w roku), gdyż wraz z użytkowaniem pojazdu te właśnie części samochodowe powoli się zużywają tracąc tym samym swoją skuteczność.

Jak często powinniśmy dokonywać wymiany klocków hamulcowych? Cóż, tutaj trudno o jednoznaczną odpowiedź, gdyż wiele zależy od stylu naszej jazdy, liczby przebytych kilometrów, czy też chociażby marki samochodu i rodzaju klocków, które się w nim znajdują. Trzeba bowiem wiedzieć, że na rynku dostępne są różne modele klocków do samochodu, a praktycznie każdy model auta powienien mieć ściśle dopasowane klocki hamulcowe, dobrane konkretnie do niego.

Często chcąc dokonać wymiany klocków musimy zasięgnąć porady specjalisty lub zwyczajnie zdać się na pomoc profesjonalnych mechaników, gdyż ich wymiana na własną rękę wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie zapominajmy bowiem, że rzecz dotyczy układu hamulcowego - centralnego układu w aucie, który gwarantuje nam bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Tags:   Układ hamulcowy